Περιγραφή βαθμού 1 και 2ου βαθμού

UNS N06625 Πλάκα 1 βαθμού (επίσης γνωστή ως κράμα 625)είναι ένα υπερκράμα νικελίου-ενισχυμένου με νιόβιο-χρωμίου-μολυβδαινίου που παρέχεται σε κατάσταση ανόπτησης (Βαθμός 1) σύμφωνα μεΠρότυπα ASTM B443, ASME SB443 και AMS 5599.Είναι κατασκευασμένο για να παρέχει εξαιρετική αντοχή στη διάβρωση, υψηλή δομική αντοχή και καλή μορφοποίηση σε θερμοκρασίες λειτουργίας έως593 μοίρες (1100 βαθμοί F).
Οι απαιτήσεις για μηχανικές ιδιότητες θερμοκρασίας δωματίου- είναι αντοχή εφελκυσμού μεγαλύτερη ή ίση με 827 MPa (120.000 psi) και αντοχή διαρροής μεγαλύτερη ή ίση με 414 MPa (60.000 psi). Σε σύγκριση με την υψηλή-θερμοκρασία Grade 2, η Grade 1-χρησιμοποιώντας στερεό-ενισχυτικό διάλυμα{12}}και μια μαλακή-ανοπτημένη κατάσταση-προσφέρει ανώτερη μορφοποίηση, μηχανική κατεργασία και συγκολλησιμότητα, ενώ είναι ουσιαστικά ανοσία στη διάβρωση της καταπόνησης ιόντων χλωρίου.
Οι κοινές εφαρμογές περιλαμβάνουν θαλάσσια και θαλασσινά περιβάλλοντα (θαλάσσιες σωληνώσεις, εναλλάκτες θερμότητας θαλασσινού νερού, επένδυση καλωδίων), χημική επεξεργασία (εξοπλισμός εκτεθειμένος σε έντονα οξειδωτικά και αναγωγικά οξέα, όπως φωσφορικό οξύ), βιομηχανία πετρελαίου και φυσικού αερίου (διαχείριση ξινού αερίου, υπεράκτιες δομικές πλατφόρμες, ανυψωτήρες παραγωγής) και προστασία του περιβάλλοντος
Κάντε κλικ για να ζητήσετε μια άμεση προσφορά για το απόθεμα Inconel 625 Grade 1

Inconel 625 Grade 2 (Αριθμός υλικού. 2.4856 / UNS N06625 / EN NiCr22Mo9Nb)είναι ένα κράμα νικελίου-χρωμίου-μολυβδαινίου που παρέχεται σε κατάσταση ανόπτησης σε διάλυμα-. Έχει σχεδιαστεί ειδικά για υπηρεσίες ακραίων-υψηλών θερμοκρασιών παραπάνω593 μοίρες, προσφέροντας εξαιρετική αντοχή σε ερπυσμό, αντοχή σε θραύση και αντοχή στη διακοκκώδη διάβρωση.
Η βασική διαφορά από τον Βαθμό 1 έγκειται στο σχήμα θερμικής επεξεργασίας: Ο βαθμός 1 ανόπτεται σε ελάχιστο871 μοίρες (1600 βαθμοί F)και είναι κατάλληλο για τυπικές θερμοκρασίες σέρβις έως593 μοίρες (1100 βαθμοί F), ενώΒαθμός 2υφίσταται ανόπτηση διαλύματος σε υψηλότερη ελάχιστη θερμοκρασία του1093 μοίρες (2000 βαθμοί F)για τη βελτιστοποίηση της αντοχής σε ερπυσμό σε υψηλές-θερμοκρασίες και στην οξείδωση.
Όσον αφορά τις προδιαγραφές του προϊόντος, το πάχος πλάκας ορίζεται συνήθως ως μεγαλύτερο ή ίσο με 4,8 mm (0,188 ίντσες), με τα ισχύοντα πρότυπα να περιλαμβάνουνASTM B443καιAMS 5599. Τυπικές εφαρμογές περιλαμβάνουν συστήματα φωτοβολίδων για διυλιστήρια και υπεράκτιες πλατφόρμες, εναλλάκτες θερμότητας καυσαερίων και αρθρώσεις διαστολής, μονάδες αποτέφρωσης απορριμμάτων και εξοπλισμό χημικής επεξεργασίας που λειτουργεί σε εξαιρετικά διαβρωτικά περιβάλλοντα.
Κάντε κλικ για να λάβετε μια άμεση προσφορά για το απόθεμα Inconel 625 Grade 2
Διαδικασία παραγωγής πλακών Gnee Alloy Inconel 625 Grade 1 and Grade 2 Plate
Inconel 625 Plate Grade 1 - Full Solution-Annealed Condition
Διαδικασία Παραγωγής:Θερμή έλαση → ανόπτηση πλήρους διαλύματος στους 1093–1204 βαθμούς → Ταχεία ψύξη
Μικροδομή:Χονδρότεροι κόκκοι; πλήρως ανακρυσταλλωμένη ωστενιτική δομή. χωρίς υπολειμματικές τάσεις επεξεργασίας
Βασικά Χαρακτηριστικά:Βέλτιστη ολκιμότητα και αντοχή στη διάβρωση. χαμηλότερη αντοχή βάσης
Inconel 625 Plate Grade 2 - Cold-Worked and Annealed Condition
Διαδικασία Παραγωγής:Θερμή έλαση → Ελεγχόμενη κρύα-μείωση εργασίας → Τελική ανόπτηση χαμηλής-θερμοκρασίας
Μικροδομή:Λεπτότεροι κόκκοι. στέλεχος-ενισχύθηκε. διατηρεί τα αποτελέσματα της σκλήρυνσης της εργασίας
Βασικά Χαρακτηριστικά:Σημαντικά υψηλότερες αντοχές εφελκυσμού και διαρροής. καλή μορφοποίηση, αν και ελαφρώς χαμηλότερη από τον βαθμό 1
Επισκόπηση του Inconel 625 Grade 1 and Grade 2 Plate Selection Material
| Παράμετρος | Inconel 625 Grade 1 (Annealed) | Inconel 625 Grade 2 (Solution Annealed) |
|---|---|---|
| Εφαρμοστέο πρότυπο | ASTM B443 / ASME SB-443 | ASTM B443 / ASME SB-443 |
| Αριθμός UNS | N06625 | N06625 |
| Κατεργασία με θερμοκρασία | Ανοπτημένο σε θερμοκρασία μεγαλύτερη ή ίση με 871 μοίρες (1600 βαθμοί F), ταχεία ψύξη | Διάλυμα ανοπτημένο σε μεγαλύτερη ή ίση με 1093 μοίρες (2000 βαθμοί F), ταχεία απόσβεση |
| Φόρμες προϊόντων | Plate (>4,76mm), Φύλλο (Μικρότερο ή ίσο με 4,76mm), Λωρίδα | Plate (>4,76mm), Φύλλο (Μικρότερο ή ίσο με 4,76mm), Λωρίδα |
| Εύρος θερμοκρασίας σέρβις | Συνήθως απασχολείται έως 593 μοίρες (1100 βαθμοί F) | Συνήθως χρησιμοποιείται πάνω από 593 μοίρες (1100 μοίρες F) όταν απαιτείται αντίσταση ερπυσμού/θραύσης |
| Βασικός Ενισχυτικός Μηχανισμός | Στερεά-ενίσχυση διαλύματος (Mo+Nb) | Στερεά-ενίσχυση διαλύματος (Mo+Nb) |
| Κύρια Εφαρμογή | Γενική υπηρεσία διάβρωσης, χημικοί αντιδραστήρες, θαλάσσιος εξοπλισμός, Λιγότερο ή ίσο με 593 μοίρες | High-temperature service, creep-sensitive applications, >593 μοίρες |
| ASME Ενότητα VIII Μέγιστη Θερμ | 1200 μοίρες F (649 μοίρες) | 1600 μοίρες F (871 μοίρες) |
| Σχετικό Κόστος | Βασική γραμμή | Υψηλότερο (πρόσθετη θερμική επεξεργασία) |
Χημική σύνθεση των πλακών UNS N06625 Βαθμού 1 και Βαθμού 2
| Στοιχείο | UNS N06625 Τυπικό εύρος (wt%) | Βαθμός 1 Τυπικό | Βαθμός 2 Τυπικό | |
|---|---|---|---|---|
|
|
Νικέλιο (Ni) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 58,0 (υπόλοιπο) | 58.0 – 61.0% | 58.0 – 61.0% |
| Chromium (Cr) | 20.0 – 23.0 | 21.0 – 22.0% | 21.0 – 22.0% | |
| Μολυβδαίνιο (Mo) | 8.0 – 10.0 | 8.5 – 9.5% | 8.5 – 9.5% | |
| Νιόβιο + ταντάλιο | 3.15 – 4.15 | 3.5 – 3.9% | 3.5 – 3.9% | |
| Σίδηρος (Fe) | Μικρότερο ή ίσο με 5,0 | Λιγότερο ή ίσο με 4,0% | Λιγότερο ή ίσο με 4,0% | |
| Άνθρακας (C) | Μικρότερο ή ίσο με 0,10 | Λιγότερο ή ίσο με 0,05% | Λιγότερο ή ίσο με 0,05% | |
| Θείο / Φώσφορο | Μικρότερο ή ίσο με 0,015 το καθένα | Μικρότερο ή ίσο με 0,015 το καθένα | Λιγότερο ή ίσο με 0,010 το καθένα (βαθμός premium) |

Gnee Alloy Nickel-Δοκιμή PMI με βάση το κράμα
inconel 625 Μηχανικές ιδιότητες πλάκας βαθμού 1 και βαθμού 2
Βαθμός 1: Ανοπτημένη κατάσταση (Μεγαλύτερη ή ίση με 871 μοίρες)
| Φόρμα προϊόντος | Πάχος | UTS (MPa) | YS 0,2% (MPa) | Επιμήκυνση (%) |
|---|---|---|---|---|
| Φύλλο και λωρίδα- ψυχρής έλασης | Όλα τα πάχη | Μεγαλύτερο ή ίσο με 827 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 414 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30 |
| Φύλλο σε ζεστό-ρολό | Όλα τα πάχη | Μεγαλύτερο ή ίσο με 758 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 379 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30 |
| Ζεστό-ελασμένο πιάτο | Έως 70 mm (2,75") | Μεγαλύτερο ή ίσο με 758 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 379 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30 |
| Πλάκα-κρύας έλασης | Έως 9,5 mm (0,375") | Μεγαλύτερο ή ίσο με 758 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 379 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30 |
Βαθμός 2: Συνθήκη ανόπτησης διαλύματος (Μεγαλύτερη ή ίση με 1093 μοίρες)
| Φόρμα προϊόντος | Πάχος | UTS (MPa) | YS 0,2% (MPa) | Επιμήκυνση (%) |
|---|---|---|---|---|
| Όλα τα προϊόντα | Όλα τα πάχη | Μεγαλύτερο ή ίσο με 690 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 276 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30 |
Κάντε κλικ για λήψη του φύλλου δεδομένων PDF κράματος Inconel 625
Βασικές διαφορές απόδοσης μεταξύ των πιάτων Inconel 625 Grade 1 και Grade 2
Σύγκριση αντοχής στη διάβρωση
| Τύπος διάβρωσης | Βαθμός 1 (Ανόπτηση) | Βαθμός 2 (Ανοπτημένη λύση) | Εξήγηση διαφοράς |
|---|---|---|---|
| Γενική Διάβρωση(Οξειδωτικά/Μειωτικά Περιβάλλοντα) | Τυπικός ομοιόμορφος ρυθμός διάβρωσης Μικρότερος ή ίσος με 0,10 mm/έτος (ASTM G31, θερμοκρασία δωματίου, 10% βύθιση H2SO4) | Τυπικός ομοιόμορφος ρυθμός διάβρωσης Μικρότερος ή ίσος με 0,10 mm/έτος (ASTM G31, θερμοκρασία δωματίου, 10% βύθιση H2SO4) | Απαράλλακτος. Η ίδια χημεία βασικού κράματος παρέχει ισοδύναμη γενική αντίσταση στη διάβρωση σε ήπια έως μέτρια οξειδωτικά/αναγωγικά μέσα. |
| Διάβρωση λακκούβων / ρωγμών | PREN Μεγαλύτερη ή ίση με 45; Κρίσιμη θερμοκρασία διάτρησης (CPT) μεγαλύτερη ή ίση με 85 βαθμούς (ASTM G48 Μέθοδος Α, δοκιμή χλωριούχου σιδήρου) | PREN Μεγαλύτερη ή ίση με 45; Κρίσιμη θερμοκρασία διάτρησης (CPT) μεγαλύτερη ή ίση με 85 βαθμούς (ASTM G48 Μέθοδος Α, δοκιμή χλωριούχου σιδήρου) | Απαράλλακτος. Η απόδοση των κοιλοτήτων και των ρωγμών καθορίζεται από στοιχεία κράματος χύδην (Cr, Mo), τα οποία παραμένουν συνεπή μεταξύ των δύο κατηγοριών. |
| Ρηγμάτωση από διάβρωση χλωριδίου (SCC) | Χωρίς ρωγμές μετά από έκθεση 1000 ωρών σε βραστό διάλυμα MgCl2 42% (ASTM G36). εγγενώς ανοσία στο χλωριούχο SCC υπό συμβατικές συνθήκες λειτουργίας | Χωρίς ρωγμές μετά από έκθεση 1000 ωρών σε βραστό διάλυμα MgCl2 42% (ASTM G36). εγγενώς ανοσία στο χλωριούχο SCC υπό συμβατικές συνθήκες λειτουργίας | Απαράλλακτος. Η υψηλή περιεκτικότητα σε βάση νικελίου είναι ο βασικός παράγοντας για την αντοχή σε χλωριούχα SCC και δεν επηρεάζεται από τις διαφορές της διαδικασίας ανόπτησης. |
| Διακοκκώδης Διάβρωση(Περιβάλλον με θείο υψηλών-Θερμοκρασιών) | Ρυθμός διάβρωσης: 0,15 – 0,25 mm/έτος (Μέθοδος Α ASTM G28, δοκιμασμένη μετά από τυπική θερμική επεξεργασία ευαισθητοποίησης) | Ταχύτητα διάβρωσης: Μικρότερο ή ίσο με 0,08 mm/έτος (Μέθοδος Α ASTM G28, δοκιμασμένη μετά από τυπική θερμική επεξεργασία ευαισθητοποίησης) | Ο βαθμός 2 εκτελεί καλύτερο - αυστηρότερο έλεγχο των C, S και ιχνοστοιχείων, σε συνδυασμό με υψηλότερη θερμοκρασία επεξεργασίας διαλύματος, καταστέλλει την καθίζηση καρβιδίου του χρωμίου στα όρια των κόκκων και βελτιώνει σημαντικά την αντίσταση στην ευαισθητοποίηση σε περιβάλλοντα που φέρουν θείο{{3} υψηλής θερμοκρασίας. |
| High-Temperature Oxidation (>600 μοίρες) | Κέρδος μάζας οξείδωσης: ≈ 0,08 mg/cm²·h (900 μοίρες, 1000 ώρες δοκιμή κυκλικής οξείδωσης στον αέρα) | Κέρδος μάζας οξείδωσης: Μικρότερο ή ίσο με 0,05 mg/cm²·h (900 μοίρες, 1000 h δοκιμή κυκλικής οξείδωσης στον αέρα) | Ο βαθμός 2 αποδίδει καλύτερα - μια υψηλότερη θερμοκρασία ανόπτησης διαλύματος επιτυγχάνει πληρέστερη διάλυση των καρβιδίων των ορίων κόκκων και καθιζάνει, επιτρέποντας το σχηματισμό ενός πυκνότερου, πιο ομοιόμορφου προστατευτικού στρώματος οξειδίου του Cr2O3 σε υψηλές θερμοκρασίες. |
Υψηλή-Σύγκριση αντοχής στη θερμοκρασία και αντίσταση στην οξείδωση
| Ιδιοκτησία | Βαθμός 1 (Ανόπτηση) | Βαθμός 2 (Ανοπτημένη λύση) | Εξήγηση διαφοράς |
|---|---|---|---|
| Αντοχή σε εφελκυσμό, UTS (RT) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 827 MPa | Μεγαλύτερο ή ίσο με 690 MPa | Βαθμός 1 υψηλότερος(~20% υψηλότερο) |
| Ισχύς απόδοσης, YS 0,2% (RT) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 414 MPa | Μεγαλύτερο ή ίσο με 276 MPa | Βαθμός 1 υψηλότερος(~50% υψηλότερο) |
| Επιμήκυνση (RT) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30% | Μεγαλύτερο ή ίσο με 30% | Απαράλλακτος |
| Σκληρότητα (HRB) | 90–95 | 95–100 | Βαθμός 2 ελαφρώς υψηλότερος |
| Creep / Rupture Strength (>593 μοίρες) | Μέτριος | Ανώτερος | Βαθμός 2 σημαντικά καλύτεροςΗ - υψηλότερη θερμοκρασία διαλύματος έχει σχεδιαστεί ειδικά για να βελτιώνει την αντοχή ερπυσμού και θραύσης σε υψηλή-θερμοκρασία |
| Μακροπρόθεσμη μικροδομική σταθερότητα | Moderate - δ phase (Ni₃Nb) precipitation may occur during prolonged >Σέρβις 650 μοιρών, που οδηγεί σε ευθραυστότητα | Ανώτερος- πιο κατάλληλο για μακροχρόνια-υπηρεσία στους 650–980 βαθμούς | Βαθμός 2 καλύτερα |
| Μέγιστη θερμοκρασία σέρβις | ~ 980 μοίρες (βραχυπρόθεσμη-) | ~ 980 μοίρες (βραχυπρόθεσμη-) | Same upper limit; Grade 2 retains properties better during prolonged >Υπηρεσία 593 βαθμών |
Βαθμός 1:Επιδεικνύει ανώτερη μακροπρόθεσμη{0}}αντοχή σε ερπυσμό σε θερμοκρασίες άνω των 550 μοιρών . Η δομή του χονδρόκοκκου κόκκου του αντιστέκεται στην παραμόρφωση ερπυσμού πιο αποτελεσματικά κατά τη διάρκεια παρατεταμένης έκθεσης σε υψηλές{{3} θερμοκρασίες. Αυτή είναι η τυπική ποιότητα που καθορίζεται για τις επενδύσεις αντιδραστήρων και τα εξαρτήματα κλιβάνου.
Βαθμός 2:Διαθέτει υψηλότερη αντοχή σε θερμοκρασία δωματίου-αλλά παρουσιάζει μια πιο γρήγορη πτώση της απόδοσης ερπυσμού υπό σταθερές υψηλές θερμοκρασίες. Είναι καταλληλότερο για εφαρμογές που κυμαίνονται από θερμοκρασίες περιβάλλοντος έως μέτριες (< 500°C) where high static strength is the priority.
Συγκολλησιμότητα
| Ιδιοκτησία | Βαθμός 1 (Ανόπτηση) | Βαθμός 2 (Ανοπτημένη λύση) | Εξήγηση διαφοράς |
|---|---|---|---|
| Απαιτείται προθέρμανση | Δεν απαιτείται | Δεν απαιτείται | Απαράλλακτος |
| Μετά-Θερμική επεξεργασία συγκόλλησης (PWHT) | Δεν απαιτείται | Δεν απαιτείται | Τα ίδια σταθεροποιημένα καρβίδια Nb- του Inconel 625 αποτρέπουν τη διακοκκώδη ευαισθητοποίηση λόγω διάβρωσης, εξαλείφοντας την ανάγκη για PWHT |
| Αντίστοιχο μέταλλο πλήρωσης | ERNiCrMo-3 | ERNiCrMo-3 | Απαράλλακτος |
| HAZ Αντοχή στη διάβρωση | Εξοχος | Ανώτερος | Οι πιο χονδροειδείς κόκκοι του βαθμού 2 και η πληρέστερη διάλυση καρβιδίου έχουν ως αποτέλεσμα χαμηλότερη τάση ευαισθητοποίησης HAZ |
| HAZ Grain Growth (Μετά-Συγκόλληση) | Μέτρια (επηρεάζεται από λεπτότερο αρχικό μέγεθος κόκκων) | Χαμηλότερος | Οι χονδροειδείς αρχικοί κόκκοι του βαθμού 2 περιορίζουν την πρόσθετη ανάπτυξη κόκκων κατά τη διάρκεια της θερμικής κυκλικής συγκόλλησης |
Και οι δύο ποιότητες μπορούν εύκολα να συγκολληθούν χρησιμοποιώντας ταιριαστά υλικά πλήρωσης Grade 625 χωρίς την ανάγκη προθέρμανσης.
Υλικό Α' τάξηςπαρουσιάζει πιο σταθερή αντίσταση στη διάβρωση στη ζώνη που επηρεάζεται από τη θερμότητα-(HAZ) και δεν υπάρχει δυσμενής αλληλεπίδραση μεταξύ των υπολειπόμενων ψυχρών-καταπονήσεων εργασίας και των θερμικών επιδράσεων συγκόλλησης.
Υλικό 2ης τάξηςαντιμετωπίζει κάποια απώλεια κρύου-εργασμένης δύναμης στη ζέστη-που επηρεάζεται. Αυτός ο παράγοντας πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τον δομικό σχεδιασμό.
Αντοχή στην κόπωση
| Ιδιοκτησία | Βαθμός 1 (Ανόπτηση) | Βαθμός 2 (Ανοπτημένη λύση) | Εξήγηση διαφοράς |
|---|---|---|---|
| Ισχύς κόπωσης (RT) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 310 MPa | Μεγαλύτερο ή ίσο με 310 MPa | Απαράλλακτος(η βασική χημεία και το αποτέλεσμα ενίσχυσης του στερεού Nb-του διαλύματος είναι τα ίδια) |
| Χαμηλή-Κόπωση κύκλου (LCF) RT | Εξοχος | Ανώτερος | Οι πιο χονδροειδείς κόκκοι του βαθμού 2 έχουν ως αποτέλεσμα χαμηλότερους ρυθμούς ανάπτυξης ρωγμών κόπωσης |
| Υψηλή-Κόπωση κύκλου (HCF) RT | Εξοχος | Εξοχος | Συγκρίσιμος |
| High-Temperature Fatigue (>593 μοίρες) | Μέτρια (αλληλεπίδραση ερπυσμού-κόπωσης) | Ανώτερος | Η ανώτερη αντίσταση ερπυσμού του βαθμού 2 μεταφράζεται σε σημαντικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής σε υψηλή-θερμοκρασία κόπωσης |
| Πιθανότητα αστοχίας (Υψηλή-κυκλική φόρτωση θερμοκρασίας + περιβάλλον χλωρίου) | Βασική γραμμή | 10-15% χαμηλότερα | Τα μακροπρόθεσμα-βιομηχανικά δεδομένα υποδεικνύουν ότι ο Βαθμός 2 έχει μικρότερη πιθανότητα αστοχίας υπό σοβαρές συνθήκες λειτουργίας |
Βαθμός 2:Προσφέρει ανώτερη απόδοση κόπωσης υπό κυκλική φόρτιση, χάρη στη λεπτότερη δομή κόκκων και την υψηλότερη αντοχή βάσης. Αυτός ο βαθμός είναι πιο κατάλληλος για δοχεία πίεσης που υπόκεινται σε συχνούς κύκλους θερμικής και πίεσης.
Βαθμός 1:Παρουσιάζει καλή αντοχή στην κόπωση, αν και είναι ελαφρώς κατώτερη από τον Βαθμού 2 σε εφαρμογές υψηλού-κύκλου κόπωσης.
Κατεβάστε την Τεχνική Λευκή Βίβλο Inconel 625: Βαθμός 1 έναντι Βαθμού 2
Σύγκριση θερμικής επεξεργασίας για πλάκες Inconel 625 Βαθμού 1 και Βαθμού 2
| Παράμετρος | Βαθμός 1 | Βαθμός 2 | |
|---|---|---|---|
|
|
Θερμοκρασία ανόπτησης | Μεγαλύτερο ή ίσο με 871 μοίρες (1600 βαθμοί F) | Μεγαλύτερο ή ίσο με 1093 μοίρες (2000 βαθμοί F) |
| Μέθοδος Ψύξης | Γρήγορη ψύξη (αέρας ή νερό) | Γρήγορο σβήσιμο (νερό) | |
| Μέγεθος κόκκου | Λεπτότερο (τυπικό) | Πιο τραχύ (λόγω υψηλότερης θερμοκρασίας) | |
| Κατάσταση ιζήματος | Κάποια καρβίδια παραμένουν | Πληρέστερη λύση καρβιδίων | |
| Υπολειμματική καταπόνηση | Κάτω (ανοπτημένο) | Κάτω (ανοπτημένο διάλυμα) | |
| Κίνδυνος ευαισθητοποίησης (Συγκόλληση) | Το χαμηλό - Nb σταθεροποιεί τον άνθρακα | Το πολύ χαμηλό - Nb σταθεροποιεί τον άνθρακα |
Επικοινωνήστε μαζί μας για να μάθετε σχετικά με τη διαδικασία παραγωγής του Inconel 625
Συστάσεις εφαρμογής για πλάκες Inconel 625 Grade 1 και Grade 2
✅ Πότε να επιλέξετε Κατάσταση / Απαίτηση Βαθμού 1 (Ανοπτημένη λύση). |
|---|
| Μέγιστη αντοχή στη διάβρωση που απαιτείται για-μακροχρόνια υπηρεσία βύθισης |
| Το υλικό θα υποστεί βαριές εργασίες διαμόρφωσης (π.χ. κεφαλές σε πιάτα, βαθύ τράβηγμα, επενδύσεις αγγείων) |
| Η θερμοκρασία σέρβις υπερβαίνει τους 550 βαθμούς και η αντίσταση ερπυσμού είναι κρίσιμη |
| Απαιτείται υψηλή ολκιμότητα με ελάχιστο κίνδυνο ρωγμών κατά τη διαμόρφωση |
|
Τυπικές εφαρμογές:Επενδύσεις χημικών αντιδραστήρων, πύργοι απορροφητών FGD (Αποθείωση καυσαερίων), δεξαμενές αποθήκευσης θαλασσινού νερού, εξαρτήματα κλιβάνου, κελύφη εναλλάκτη θερμότητας ![]() Επενδύσεις χημικών αντιδραστήρων
![]() Πύργοι απορροφητών FGD (Flue Gas Desulfurization).
![]() Δεξαμενές αποθήκευσης θαλασσινού νερού
![]() Κελύφη εναλλάκτη θερμότητας
|
✅ Πότε να επιλέξετε Κατάσταση / Απαίτηση Βαθμού 2 (Ψυχρή Εργασία). |
|---|
| Απαιτείται υψηλότερη αντοχή για δομικές εφαρμογές ή εφαρμογές που φέρουν πίεση- |
| Τα εξαρτήματα λειτουργούν υπό συνθήκες κυκλικής φόρτισης από θερμοκρασίες περιβάλλοντος έως μέτριες |
| Απαιτείται ελάχιστη διαμόρφωση (κυρίως επίπεδα ή ελαφρώς καμπύλα εξαρτήματα) |
| Επιθυμητή μείωση του πάχους του τοιχώματος, ενώ διατηρείται η πίεση-που περιέχει την ικανότητα |
|
Τυπικές εφαρμογές:Πίνακες δοχείων υψηλής-πίεσης, δομικές πλάκες-φόρτωσης, εξοπλισμός διεργασίας με αυστηρές απαιτήσεις κόπωσης, κενά σώματος βαλβίδων ![]() Πίνακες δοχείων υψηλής πίεσης-
![]() Αντιδραστήρας υψηλής- θερμοκρασίας
![]() Σωληνώσεις γεννήτριας ατμού
![]() Σφυρηλάτες/κενά σώμα βαλβίδας
|
Επικοινωνήστε με τους ειδικούς μας για να σας προτείνουν το κατάλληλο κράμα για το έργο σας
Δυνατότητα παροχής πλακών Gnee Alloy Inconel 625
Ως επαγγελματίας εξαγωγέας με πάνω από 18 χρόνια εμπειρίας στη βιομηχανία κραμάτων νικελίου,Κράμα GneeαποθέματαΠλάκες Inconel 625και στα δύοΒαθμός 1 και Βαθμός 2προδιαγραφές. Προσφέρουμε μια πλήρη γκάμα τυπικών μεγεθών και παρέχουμε προσαρμοσμένες υπηρεσίες επεξεργασίας προσαρμοσμένες στις συγκεκριμένες απαιτήσεις του έργου.
Διαθέσιμες προδιαγραφές Inconel 625 Plate
| Πρότυπο | ASTM B443 / ASME SB-443, UNS N06625 |
| Βαθμός | Βαθμός 1 (ανοπτημένο διάλυμα), Βαθμός 2 (ψυχρή επεξεργασία) |
| Εύρος πάχους | 1,5 mm – 50 mm (Φύλλο: Μικρότερο ή ίσο με 4,76 mm, Πλάκα: > 4,76 mm) |
| Τυπικά μεγέθη | 1219 × 2438 mm, 1500 × 3000 mm; Προσαρμοσμένη κοπή διαθέσιμη κατόπιν αιτήματος |
| Κατάσταση Επιφανείας | Ανοπτημένη & τουρσί (τυπική), φωτεινή ανόπτηση, μηχανικά γυαλισμένη |
| Υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας- | Κοπή ακριβείας, Προετοιμασία λοξοτμημένης ακμής συγκόλλησης, Γυάλισμα επιφάνειας, επαλήθευση PMI (Θετική Αναγνώριση υλικού), UT (Δοκιμή υπερήχων) |
Ποιότητα και Συμμόρφωση
Αναφορές δοκιμών μύλου (MTR) με 100% ιχνηλασιμότητα που παρέχονται με κάθε παραγγελία
Σύστημα διαχείρισης ποιότητας πιστοποιημένο κατά ISO 9001
Συμμόρφωση με τα πρότυπα NACE MR0175 / ISO 15156 διαθέσιμα (για εφαρμογές ξινής εξυπηρέτησης)
Αποδεκτή-επιθεώρηση τρίτου μέρους: SGS, TÜV, BV, DNV και άλλοι σημαντικοί φορείς πιστοποίησης
Παγκόσμια-πόρτα σε-υπηρεσίες αποστολής, συμπεριλαμβανομένης της πλήρους τεκμηρίωσης εξαγωγής και της υποστήριξης εκτελωνισμού
Επικοινωνήστε μαζί μας για να προσαρμόσετε τα προϊόντα Inconel 625 στις προδιαγραφές του έργου σας
Γιατί να επιλέξετε το Gnee ως προμηθευτή κραμάτων με βάση το νικέλιο{0}
Ως παγκόσμιος εξαγωγέας κραμάτων με βάση το νικέλιο-,Κράμα Gneeαντιμετωπίζει σημεία πόνου που σχετίζονται με την τεκμηρίωση και τις διαστάσεις:
✅️100% Ιχνηλασιμότητα:Κάθε πιάτο έχει θερμική-αριθμητική σφραγίδα και συνοδεύεται από έναEL 10204 3.1 Πιστοποιητικό δοκιμής μύλου (MTC)τεκμηρίωση της ακριβούς θερμοκρασίας ανόπτησης.
✅Επεξεργασία ακριβείας:Προσφέρουμε λέιζερ και υδροβολή ακριβείαςΑποκοπή-σε-μέγεθοςυπηρεσίες για την παράδοση τεμαχίων έτοιμα για τη γραμμή συναρμολόγησής σας, μειώνοντας το ποσοστό σκραπ.
✅ Χονδρική τιμή:Επωφεληθείτε απόΆμεση εργοστασιακή τιμήσε χύδην χωρητικότητα για-μεγάλες επισκευές ενεργειακής υποδομής.

Πιστοποιητικό Gnee Alloy inconel 625
Κάντε κλικ για να δείτε τις επαγγελματικές μας πιστοποιήσεις για το Inconel 625
📦 Συσκευασία και αποστολή
ΟλοιΚράμα με βάση το νικέλιοΤα προϊόντα συσκευάζονται με τις ακόλουθες μεθόδους:
Ξύλινες παλέτες ή κιβώτια
Συσκευασία αδιάβροχη-
Ετικέτες με αριθμό κλιβάνου, τυπικές και ετικέτες μεγέθους
Αποστέλλεται σε όλο τον κόσμο δια θαλάσσης, αεροπορικώς ή express

Συσκευασία προϊόντων κράματος Gnee Alloy 625
Επικοινωνήστε μαζί μας για την πιο πρόσφατη προσφορά τιμής εξαγωγής για το κράμα 625
Πραγματικά σχόλια πελατών για τα προϊόντα Gnee Alloy

Πραγματικά σχόλια πελατών για τα προϊόντα Gnee Alloy
FAQ
Ε1: Μπορώ να συγκολλήσω εξαρτήματα Inconel 625 Grade 2 σε εξαρτήματα Grade 1;
A: Ναί.Έχουν εξαιρετική μεταλλουργική συμβατότητα. Συνιστούμε τη χρήσηΚράμα 625 (ERNiCrMo-3)πληρωτικό μέταλλο. Ωστόσο, σημειώστε ότι η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας ολόκληρης της άρθρωσης θα περιοριστεί από την πλευρά Βαθμού 1.
Ε2: Είναι ο βαθμός 2 πιο δύσκολο να επεξεργαστείτε;
A: Ελαφρώς.Λόγω της πιο χονδροειδούς δομής κόκκων, ο βαθμός 2 μπορεί να είναι ελαφρώς πιο λειαντικός. Ως αΚατασκευαστής Tier-1, παρέχουμε πλάκες Βαθμού 2 σε βελτιστοποιημένη επεξεργασία με λύση-για να διασφαλίσουμε αΟμαλό φινίρισμακαι μεγιστοποιημένη διάρκεια ζωής του εργαλείου.
Ε3: Γιατί ο βαθμός 1 είναι πιο δημοφιλής στις θαλάσσιες εφαρμογές;
Α: Στις θαλάσσιες ζώνες εκτόξευσης, η θερμοκρασία είναι χαμηλή.Βαθμός 1Η δομή των λεπτών κόκκων του παρέχει υψηλότερη αντοχή σε εφελκυσμό σε θερμοκρασία δωματίου-και ανώτερη αντίσταση σε τοπικά σκασίματα σε στάσιμο θαλασσινό νερό.
Ε4: Υποστηρίζετε δοκιμαστικές παραγγελίες μικρής παρτίδας για πυρηνική Ε&Α;
Α: Απολύτως. Υποστηρίζουμε την Καινοτομία προσφέρονταςΕυέλικτα MOQστο απόθεμα-του απόθεμα των φύλλων Βαθμού 1 και Βαθμού 2.















